Varis Tedavisi

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Çözümler: Çorapla Varis Tedavisi, İlaçla Tedavi, Variste Aşamalı Tedavi, Skleroterapi

Ameliyatlı Çözümler: Klasik Cerrahi Açık Teknik, Lazerle varis tedavisi, Radyofrekans ile varis ameliyatları, Glue yapıştırıcı tekniği ile kapatma, Moca - Mekanik Kimyasal Damar içi kapatma tekniği, yan dal varislerin temizlenmesi - flebektomi, bağlantı venlerinin bağlanması - perforan ven ligasyonu.

Tedavilerden (varicose vein treatment) aşağıda ameliyatsız varis tedavi yöntemlerini incelemek için ilgili konunun başlığına tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Kişiye Özel Varis Tedavisi

Toplardamar sistemi, yapısı açısından kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kişiye özel varis tedavisinde bu durum göz önüne alınmaktadır. Her kişide toplardamar sistemi farklı bir yönde yayılarak farklı damar oluşumları, doku değişimleri ve farklı klinik bulgular ile karşımıza çıkar. Bu da doğal olarak mutlak surette kişiye özel tanı ve tedavi gerektirecektir.


Varisin Aşamalı Tedavisi.

Varisin Aşamalı Tedavisi

Bacaklarda en sık varis sebebi "Büyük safen ven" ve "Küçük safen ven" dediğimiz yüzeyel sistemdeki damarların kapaklarının iyi çalışmamasına bağlıdır. Bu kapakların da en sık sorun olan yerleri derin sistemle birleşme yerleridir. Bu "Büyük safen ven" için kasık bölgesi, "Küçük safen ven" için diz arkası bölgesidir. Genellikle hastalar burayı değil en sık bulgunun yer aldığı diz altındaki genişlemiş damarları veya bunlara bağlı gelişmiş örümcek ağı şeklindeki damarları görürler. Oysa asıl sorun başka yerdedir. Buradaki sorun giderilmeden iyi bir sonuç alınması mümkün değildir.


İlaçla Varis Tedavisi.

İlaçla Varis Tedavisi

İlaçlar varisi tedavi etmez. İlerlemesinin önlenmesinde yardımcıdır. İlaçla varis tedavisinde, ilaçlar varise bağlı şikayetlerin giderilmesinde son derece etkilidir. Asıl olarak dokuya etki ederek dolaşıma yardım ederler.  Özellikle erken safhalarda tamamen tedavi edici olabilirler. Hastalığın ilerlemesini de yavaşlatabilirler.  Ayrıca dokuda harabiyet varsa, yara varsa iyileşmesini hızlandırırlar.


Çorapla Varis Tedavisi.

Çorapla Varis Tedavisi

Varis çorabı, hastanın şikâyetlerine göre doktorun önerdiği özel basınçlı çoraplardır. Varis çorabı, sadece sıkı çorap anlamında değildir. Bu çoraplar; bilekte en yüksek basınca sahip iken yukarı doğru basınçları azalır ve böylece kanın aşağıdan yukarı doğru hareketini kolaylaştırır. Basıncın dereceleri vardır ve hangi çorabın size uygun olduğuna doktorunuz klinik ve doppler ultrasonografi bulgularınıza göre karar verir.