Varis Ameliyatları

Varis Ameliyatları

Bacaklarda en sık varis sebebi “Büyük safen ven” ve “Küçük safen ven” dediğimiz yüzeyel sistemdeki damarların kapaklarının iyi çalışmamasına bağlıdır. Bu kapakların da en sık sorun olan yerleri derin sistemle birleşme yerleridir. Bu “Büyük safen ven” için kasık bölgesi, “Küçük safen ven” için diz arkası bölgesidir. Ameliyatlar sırasında amaç bu bileşke bölgelerinden olan kaçağı engellemek ve genişlemiş olan damarı devre dışı bırakmaktır.

Klasik Cerrahi (Açık Teknik) Ameliyat

Klasik cerrahi varis ameliyatı ya da diğer adıyla açık teknik varis ameliyatlarda yapılanlar şu şekilde sıralanmıştır.


Laser ve Radyofrekans İle Varis Ameliyatları

Varisli damar içine (Laser veya Radyofrekans sayesinde) yüksek ısı uygulayarak damarın kendi üzerinde kapanmasını sağlayan çok gelişmiş bir tekniktir.


Glue Yapıştırıcı İle Varis Ameliyatı

Damar içine bir ultrasonografi aracılığı ile kateter yerleştirilir ve yapıştırıcı sıkılarak damarın kendi üzerine kapatılması sağlanır. Son derece gelişmiş, hasta için çok konforlu olan bir teknikdir.


MOCA (Mekaniko Kimyasal) ile Varis Ameliyatı

Moca tekniğinde özel bir katater yardımıyla ultrasonografi eşliğinde damar içine girilir. Burada kateterin özelliği damar içinde çok güçlü bir titreşim yapmasıdır.


Yan Dal Varislerinin Temizlenmesi Flebektomi

Tüm tekniklerde ana damarların (Büyük safen ven ve Küçük safen ven) ameliyatı dışında oluşmuş yan dallar varsa onlara ayrı bir müdahale yapmak gerekir.


Bağlantı Venlerinin Bağlanması (Perforan Ven Ligasyonu)

Yüzeyel sistem ile derin sistem arasında bacak boyunca kasları delerek ilerleyen bağlantı damarları vardır. Bu damarlar kendi içlerinde de kapak taşırlar ve kanın yüzeyelden derin sisteme tek yönlü gitmesini sağlarlar.