Varis Ameliyatları

Varis Ameliyatları

Bacaklarda en sık varis sebebi “Büyük safen ven” ve “Küçük safen ven” dediğimiz yüzeyel sistemdeki damarların kapaklarının iyi çalışmamasına bağlıdır. Bu kapakların da en sık sorun olan yerleri derin sistemle birleşme yerleridir. Bu “Büyük safen ven” için kasık bölgesi, “Küçük safen ven” için diz arkası bölgesidir. Varis ameliyatları (varicose vein surgery) sırasında amaç bu bileşke bölgelerinden olan kaçağı engellemek ve genişlemiş olan damarı devre dışı bırakmaktır.

Klasik Cerrahi (Açık Teknik) Ameliyat

Klasik cerrahi varis ameliyatı ya da diğer adıyla açık teknik varis ameliyatları, cerrahi teknik yeni yöntemlerin gelişmesi ve daha konforsuz olması nedeniyle geri planda da kalsa bazı durumlarda kullanmak gerekebilir. Ya da diğer tekniklerle kombine etmek gerekebilir.


Laser ve Radyofrekans İle Varis Ameliyatları

Varisli damar içine laser veya radyofrekans sayesinde yüksek ısı uygulayarak damarın kendi üzerinde kapanmasını sağlayan çok gelişmiş bir ameliyat tekniğidir. İşlemin başarısı, işlem sırasında damar etrafı dokularının korunması, ciltte herhangi bir lezyon oluşmaması, tekrar etme riskinin azaltılması işlemi yapan kişinin tecrübesi, bilgisi ve ameliyat öncesi damar haritasının detaylı bir şekilde ortaya konularak operasyonun planlanmış olmasına direkt bağlıdır.


Glue Yapıştırıcı İle Varis Ameliyatı

Damar içine bir ultrasonografi aracılığı ile kateter yerleştirilir ve yapıştırıcı sıkılarak damarın kendi üzerine kapatılması sağlanır. Son derece gelişmiş, hasta için çok konforlu olan bir varis ameliyatı tekniğidir.


MOCA (Mekaniko Kimyasal) ile Varis Ameliyatı

Moca varis tekniğinde özel bir katater yardımıyla ultrasonografi eşliğinde damar içine girilir. Burada kateterin özelliği damar içinde çok güçlü bir titreşim yapmasıdır. Damar içinde titreşim, damar iç yüzeyinde bir hasar yaratır, bu damarın aynı zamanda büzülmesine neden olur ve eş zamanlı olarak da damar içine sklerozan (Skleroterapide kullanılan damar kapatıcı ilaç) madde enjekte edilir. Kateter geri çekilerek çıkartılır.


Yan Dal Varislerinin Temizlenmesi Flebektomi

Tüm tekniklerde ana damarların (Büyük safen ven ve Küçük safen ven) ameliyatı dışında oluşmuş yan dallar varsa onlara ayrı bir müdahale yapmak gerekir.


Bağlantı Venlerinin Bağlanması (Perforan Ven Ligasyonu)

Yüzeyel sistem ile derin sistem arasında bacak boyunca kasları delerek ilerleyen bağlantı damarları vardır. Bu damarlar kendi içlerinde de kapak taşırlar ve kanın yüzeyelden derin sisteme tek yönlü gitmesini sağlarlar. Eğer bu kapaklar iyi çalışmaz ise bu bölgelerden kaynaklanan varisli damarlar oluşabilir. Özellikle varis ülseri/yarası olanlarda bu damarlar ile olan problemlerin mutlaka çözülmesi gerekir.